هدیه ازدواج تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی با هدف حمایت از ازدواج جوانان کمک هزینه یا وام بلاعوض ازدواج تامین اجتماعی را به بیمه‌شدگان واجد شرایط اهدا می‌کند. شرایط دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی را در این مطلب بخوانید.

شرایط دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی چیست؟

– بیمه شده باید ظرف ۵ سال قبل از تاریخ عقد، حداقل حق بیمه ۷۲۰ روز را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده باشد.

– در تاریخ عقد، بیمه شده در یکی از کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی در حال کار باشد.

– این عقد، اولین ازدواج بیمه شده باشد.

– عقد، از نوع ازدواج دائم بوده و در دفتر رسمی ازدواج ثبت شده باشد.

مدارک هدیه ازدواج تامین اجتماعی: چه مدارکی لازم است؟

۱. اصل دفترچه درمانی بیمه شده

۲. اصل و فتوکپی تمامی صفحات شناسنامه بیمه‌شده و همسرش

۳. اصل و فتوکپی تمامی صفحات عقدنامه

۴. گواهی تایید حساب بیمه‌شده از بانک (در ادامه ببینید این گواهی چیست و چطور باید آن را بگیرید)

 • البته ثبت نام اینترنتی هدیه ازدواج تامین اجتماعی هم امکان پذیر است که ممکن است کمی کار شما را راحت‌تر هم بکند. در ادامه آن را هم به شما توضیح می‌دهیم.

مبلغ کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی چقدر است؟

مبلغ هدیه ازدواج تامین اجتماعی بر اساس حقوق دریافتی شما متغییر است. فرمول محاسبه مبلغ هدیه تامین اجتماعی به این صورت است:

میانگین مبلغ حقوق یا مزد دریافتی ماهانه شما در ۲۴ ماه قبل از تاریخ عقد

اما در صورتی که حاصل این محاسبه، مبلغی کمتر از حداقل دستمزد بر اساس قانون کار در زمان عقد باشد، مبلغ کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی معادل حداقل حقوق خواهد بود. به بیان ساده یعنی حداقل مبلغ وام بلاعوض تامین اجتماعی یک پایه حقوق است و در هیچ صورتی از آن کمتر نخواهد بود.

هدیه ازدواج تامین اجتماعی

اخبار بیشتر: مهلت دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی

چطور باید برای دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی اقدام کرد؟

برای دریافت هدیه ازدواج باید به شعبه‌ای که حق بیمه شما در آن پرداخت می‌شود مراجعه کنید. این شعبه احتمالا در نزدیکی محل کار شما است. اگر از آن اطلاع ندارید می‌توانید از حسابداری یا مسئولین اداری محل کارتان درباره آن پرس‌وجو کنید.

اگر در زمان مراجعه به شعبه تامین اجتماعی همه مدارک هدیه ازدواج تامین اجتماعی را همراه داشته باشید کار شما شاید ۱۰ دقیقه تا یک ربع بیشتر طول نکشد. البته اگر شعبه شلوغ باشد و صف ارباب رجوع طولانی باشد بحث دیگری است. در فرمی که برای درخواست هدیه ازدواج تامین اجتماعی پر می‌کنید یک حساب معرفی می‌کنید که مبلغ را به آن واریز کنند. البته همه بانک‌ها و حساب‌ها را قبول نمی‌کنند و هر شعبه تامین اجتماعی حساب‌های چند بانک مورد تایید خودش را قبول می‌کند. اگر خوش‌شانس باشید و در آن بانک‌ها حساب داشته باشید که هیچ در غیر اینصورت باید در یکی از بانک‌های مورد تایید شعبه تامین اجتماعی موردنظرتان حساب باز کنید.

علاوه بر مدارکی که همراه برده‌اید باید یک فرم تایید حساب هم از بانک بگیرید. این فرم مدرکی است که نشان می‌دهد حسابی که شما به تامین اجتماعی معرفی کرده‌اید متعلق به خود شما است و مورد تایید بانک است. این فرم را باید از همان باجه‌ای که در آن پرونده باز می‌کنید بگیرید و برای مهر و امضای آن به بانکی که در آن حساب باز کرده‌اید و قرار است پول به آن واریز شود بروید. البته کار شما هم در بانک زیاد طول نمی‌کشد و پس از گرفتن فرم باید آن را به شعبه برگردانید و به مدارکتان اضافه کنید.

معمولا واریز هدیه ازدواج تامین اجتماعی چقدر طول می‌کشد؟

اینکه واریز هدیه ازدواج چقدر طول می‌کشد بستگی به سوابق بیمه شما دارد. اگر همه سوابق بیمه شما در همان شعبه باشد که کار راحت است و در واقع پرونده شما برای دریافت هدیه ازدواج کامل است. اما اگر شما قبل از آن جای دیگری کار کرده باشید و سوابقتان از شعبه دیگری از تامین اجتماعی رد شده باشد لازم است که همه این سوابق به شعبه جدید منتقل شود. برای این کار خود شعبه اقدام می‌کند و ظرف یکی دو هفته انتقال انجام می‌شود.

البته اگر بخواهید و برای دریافت هدیه ازدواج عجله داشته باشید می‌توانید خودتان حضوری به شعبه یا شعب قبلی که سوابقتان از آنها رد شده بروید و آنها را دریافت کرده به شعبه جدید منتقل کنید که البته یکی دو روز کاری از شما زمان می‌برد.

بعد از اینکه پرونده شما کامل شد حدود ۱ ماه و نیم زمان می‌برد تا هدیه ازدواج تامین اجتماعی به حساب شما واریز شود. گاهی این مدت تا ۲ یا ۲ ماه و نیم هم طول می‌کشد.

کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی

 سوالات متداول

– اگر زن و شوهر هر دو تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی و واجد شرایط دریافت هدیه ازدواج باشند آیا هدیه ازدواج تامین اجتماعی به هر دو آنها تعلق می‌گیرد؟

بله. در صورتیکه طرفین عقد ازدواج، هر دو واجد شرایط دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی باشند، کمک هزینه ازدواج به هر دو نفرتعلق خواهد گرفت. در عمل هم زن و شوهر هر کدام باید جداگانه پرونده باز کنند و برای دریافت هدیه ازدواج اقدام کنند و پروسه دریافت هدیه ازدواج برای آنها به صورت جداگانه انجام می‌شود. و در مجموع می‌توانند دو مبلغ کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی بر اساس حقوقشان دریافت کنند.

– آیا برای آقایان داشتن پایان خدمت یا رفتن به سربازی و یا مدت آن مهم است؟

خلاصه جواب این است که نه! هیچ تاثیری ندارد. فقط ۴ شرطی که بالاتر به آن اشاره کردیم برای دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی کفایت می‌کند.

فردی که در زمان ازدواج اول، شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه ازدواج را نداشت آیا برای ازدواج دوم خود می‌تواند از این کمک هزینه برخوردار شود؟

خیر. در شرایط آمده است که عقد باید اولین ازدواج بیمه‌شده باشد.

– مهلت دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی چقدر است؟ کسانی که سال‌های قبل ازدواج کرده‌اند هم می‌توانند هدیه ازدواج را دریافت کنند؟

بیمه‌‌‌شدگان تامین اجتماعی که سال‌‌‌های قبل ازدواج کرده‌‌اند و در زمان ازدواج شرایط فوق را داشته‌‌‌اند و کمک هزینه مذکور را دریافت نکرده‌‌اند می‌‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند. بنابراین مهلت دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی محدودیت ندارد.

-برای دریافت کمک هزینه ازدواج آیا مدت خدمت سربازی هم به حساب می‌آید؟

خیر، طبق بند ۲ ماده ۸۵ قانون تامین اجتماعی بیمه شده بایستی ظرف ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج حداقل حق بیمه ۷۲۰ روز کار را به سازمان پرداخته باشد تا مشمول استفاده از کمک هزینه ازدواج گردد و سابقه خدمت سربازی ملاک محاسبه این مدت نمی‌باشد.

– با توجه به شایعات اخیر در فضای مجازی مبنی بر دریافت کمک هزینه ازدواج زوجینی که در سالهایی خاص ( دروره زمانی مشخص فرضا فقط تا دو سال بعد از ازدواج ) عقد دائم نموده اند آیا این امر صحت دارد یا خیر ؟

خیر ، دریافت کمک هزینه ازدواج توسط بیمه شدگانی که دارای شرایط فوق الذکر هستند محدود به دوره زمانی خاص نبوده و کلیه بیمه شدگان که شرایط مذکور را دارا می باشند می توانند از این تعهدات کوتاه مدت استفاده نمایند ، اما بیمه شدگانی که در سالهای گذشته عقد دائم نموده اند و سایر شرایط را دارا می باشند مبلغ دریافتی کمک هزینه ازدواج آنها مطابق با مجموع میانگین دستمزد همان سال عقد آنها خواهد بود .

 – آیا به صورت اینترنتی و غیرحضوری هم می‌شود اقدام کرد؟

می‌توانید برای ثبت نام اینترنتی هدیه ازدواج تامین اجتماعی به سایت این سازمان به این نشانی در بخش میز خدمت غیرحضوری مراجعه کنید. فرم ثبت نام هدیه ازدواج تامین اجتماعی را هم می‌توانید همانجا دریافت کنید.

جهت بررسی سوابق تامین اجتماعی می توانید با نصب برنامه باجه شهروندی سوابق بیمه خود را بررسی نمایید و در صورت برخورداری از شرایط دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی اقدام نمایید.

اپلیکیشن باجه شهروندی را از لینک زیر دانلود کنید:

دانلود باجه شهروندی

کارشناسان ما در قسمت نظرات  آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. 

 

38 پاسخ به “هدیه ازدواج تامین اجتماعی (راهنمای دریافت)”

  1. خیر من خودم مراجعه کردم گفتن که باید از یه کارگاهی برای شما حق بیمه داده می شد یعنی کارفرما داشته باشید.
   لذا برای شما تعلق نمی گیرد.
   به نظر من این ظلم است در حق کارگران ساختمانی

  2. سلام مصطفی عزیز

   بستگی به نوع پرداخت حق بیمه دارد. اگر کارفرما برای شما حق بیمه پرداخت کند و دارای شرایط ذکر شده باشید بله. ولی اگر خویش فرما هستید و توسط شخص خودتان بیمه شده‌اید خیر.

  1. سلام طبق بند ۲ ماده ۸۵ قانون تامین اجتماعی بیمه شده بایستی ظرف ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج حداقل حق بیمه ۷۲۰ روز کار را به سازمان پرداخته باشد تا مشمول استفاده از کمک هزینه ازدواج گردد.

  1. اگر مطلب را با دقت مطالعه کنید ذکر شده است.

   میانگین حقوق دریافتی شما در ۲۴ ماه قبل از عقد.

   این وام بلاعوض یا به عبارتی هدیه ازدواج است و بازپرداختی ندارد.

 1. سلام
  من سال ۸۳ عقد کردم ، واز سال ۸۴ تا به امروز بیمه تامین اجتماعی هستم، و هیچ کمک هزینه ازدواجی دریافت نکرده ام….لطفا اگر راهی هست که کمک هزینه ازدواج را بگیرم راهنمایی کنید . باتشکر

  1. سلام

   بر اساس ضوابطی که تعیین شده هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد. فقط کافی است که شرایط را داشته باشید. یعنی در زمان عقد شاغل بوده باشید و در ۵ سال قبل از آن ۷۲۰ روز حق بیمه پرداخته باشید. فقط ممکن است مبلغ پرداختی به شما را بر اساس میانگین دریافتی ۲۴ ماه منتهی به عقدتان محاسبه کنند که امروز مبلغ چندان زیادی نمی‌شود.

  1. سلام

   بر اساس ضوابطی که تعیین شده هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد. فقط کافی است که شرایط را داشته باشید. یعنی در زمان عقد شاغل بوده باشید و در ۵ سال قبل از آن ۷۲۰ روز حق بیمه پرداخته باشید.

  1. سلام

   اگر توجه کرده باشید یکی از شرایط دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی این بود:
   – در تاریخ عقد، بیمه شده در یکی از کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی در حال کار باشد.

   بنابراین متاسفانه خیر.

 2. سلام من کارگر روز مزد هستم که بیمه تامین اجتماعی دارم اما تا حالا از کارفرمای حقوق نگرفتم.سر چهاراه من را برای کارگری میبردن و صاحب خانه بهم مبلغ ۴۰هزار تومان میدهد آیا شامل من هم میشود?

  1. سلام

   اگر کارفرما برای شما حق بیمه پرداخت می‌کند به شما هم تعلق می‌گیرد ولی اگر خویش فرما هستید و خودتان حق بیمه می‌پردازید خیر.

  1. سلام خیر، طبق بند ۲ ماده ۸۵ قانون تامین اجتماعی بیمه شده بایستی ظرف ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج حداقل حق بیمه ۷۲۰ روز کار را به سازمان پرداخته باشد تا مشمول استفاده از کمک هزینه ازدواج گردد و سابقه خدمت سربازی ملاک محاسبه این مدت نمی‌باشد.

 3. سلام ، پدر من سه سال قبل از سربازی بیمه بوده و بعد به سربازی میره و بعدش ازدواج میکنه ، با این شرایط ک گفتید پدر من شرایط دریافت هدیه رو داره .

 4. سلام من مادرم مددجوکمیته امداد بود کمیته براش بیمه ردکرده بود خودش فوت شده من دارم ازبیمش استفاده میکنم حقوقش میگیرم ایا اگه ازدواج کنم وام بلاعوض بهم تعلق میگیره

  1. اگر خودتان بیمه نیستید خیر. چون در شرایط آمده بود که باید مدتی برای خود شما به عنوان کارمند حق بیمه پرداخت شده باشه.

 5. سلام من سال ۷۹ ازدواج کردم وهدیه ازدواج نگرفتم چون ۲سال بیمه نداشتم اما الان ۱۸سال بیمه دارم این هدیه شامل من میشود یانه

 6. سلام من سال ۸۹ عقد کردم برای هدیه هزینه ازدواج اقدام کردم چند بار همم بیمه رفتم گفتن واریز میشه ولی الان که سال ۹۷ چیزی واریز نکردن من ساکن شهرستانم و بیمه ام تهران واریز میشد

 7. گند مملکت در اومده، به اونایی که توانایی پرداخت حق بیمه ندارن و وضعیت مالیشون بدتر از اینایی که بیمه هستن هیچ کمکی از طرف دولت یا سازمانی تعلق نمیگیره، عااالی شرم آوره

 8. من حدود ۲ماه داره میشه اقدام کردم و بیمه من کلا از همان شعبه که درخواست دادم رد شده بود ۲ سال سابقه داشتم و مدارکمم تکمیل بود گفتن واریز میشه ولی هنوز واریز نشده نمیدونم باید صبر کنم یا برم شعبه سوال کنم چون خیلی هم بداخلاق بودن و درست جواب نمیدادن؟؟؟

  1. اگر گفتن واریز می‌شه پس در پروسه پرداخت هستید. اون حسابی که برای واریز مبلغ دادید رو چک کنید. گاهی حتی ممکنه تا ۴۰-۵۰ روز هم زمان ببره. اگر بیشتر از این طول کشید دوباره به شعبه بیمه‌تون سر بزنید.

  1. با توجه به اینکه بیمه شما از سازمان تامین اجتماعی ثبت و پرداخت نمی‌شود خیر. چنین هدیه‌ای به شما پرداخت نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *