چک تا چه زمانی اعتبار دارد؟

در پاسخ به این سوال که دسته چک تا چه زمان اعتبار دارد باید به نوع چک توجه داشت. با این حال به طور کلی حداکثر اعتبار چک از تاریخ صدور سه سال است. البته با توجه به طرح جایگزینی چک های الکترونیکی تاریخ انقضاء چک های قدیمی تا پایان اردیبهشت ماه ۹۷ بوده است.

در حال حاضر چک‌های قدیمی به دلیل راه‌اندازی سامانه صیاد اعتبار خودر را از دست داده‌اند. سامانه صیاد در پایان شهریور ماه سال ۹۶ تحت عنوان سامانه صدور یکپارچه چک با هدف متمرکزسازی درخواست‌های دسته‌ چک، امکان اعتبارسنجی صاحبان حساب و امضا، جلوگیری از عدم اصدور دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و بدسابقه و همچنین اختصاص شناسه منحصر به فرد به هر برگ چک، توسط بانک مرکزی، راه‌اندازی شد. بدین ترتیب بانک‌ها به سامانه متصل شدند تا متقاضیان نیز بتوانند همزمان دسته چک‌های خود را تغییر داده و به دسته چک‌های صیادی تبدیل کنند.

مطالب مرتبط: قانون جدید چک دقیقا چه می‌گوید؟

چک تا چه زمان اعتبار دارد؟

در پاسخ به این پرسش که یک چک تا چه زمان اعتبار دارد باید گفت جهت مطالبه چک به صورت قانونی و اقدام علیه صادر کننده چک تاریخ انقضا وجود ندارد و خواهان (ذی‌نفع) هر زمانی که بخواهد می‌تواند از طریق قانونی اقدام کند.

 

چه کسانی می‌پرسند «چک چند سال اعتبار دارد»؟

این سوال که چک تا چند سال اعتبار دارد عموما توسط اشخاصی که چک تاریخ گذشته وصول نشده دارند پرسیده می‌شود. یعنی کسانی که برای ضمانت یا امور دیگری به کسانی چک داده‌اند و سال‌هاست که چک آنها در همان محل باقی مانده است. همان طور که در پاسخ به سوال قبل هم گفته شد دارندگان چک علی رغم موضوع تاریخ انقضا چک می‌توانند به صورت قانونی جهت دریاقت حقوق خود اقدام کنند. به عبارتی چک های برگشتی مشمول مرور زمان نمی‌شوند.

بنابراین اگر برای ضمانت وام، امور بانکی و هر کار دیگری چکی دست کسی دارید بهتر است هر زمانی که ممکن بود برای باز پس گرفتن آن اقدام کنید.

 

2 پاسخ به “دسته چک تا چند سال اعتبار دارد”

  1. با سلام چکی رابه تاریخ ۹۷/۰۸/۱۵دروجه شرکت لیزینگی خودرو صادر کرده ام ولی تا این لحظه با وجود تکمیل بودن مبلغ چک تا این لحظه چک پاس نشده چه باید بکنم
    ممنون

    1. بهتر است از کسی که چک را در وجه‌ش کشیده‌اید یا آن نمایندگی پیگیری کنید تا برداشت کنند. اگر هم اصراری ندارید که حسابتان زودتر خالی شود کمی صبر کنید تا ببینید خودشان کی برداشت می‌کنند 🙂 به هر حال شما که پول را در حسابتان دارید. عجله شما برای چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *