مراحل تغییر حساب سرپرست خانوار برای دریافت یارانه

مراحل تغییر حساب سرپرست خانوار برای دریافت یارانه

این روزها یکی از پرسش های اصلی یارانه بگیران در ارتباط با موضوع جدا کردن یارانه و مراحل تغییر حساب سرپرست خانوار برای دریافت یارانه است. البته همانطور که شاید شما هم بدانید برای اینکار باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرد. اما این کار چند نکته دارد و در ضمن مدارکی نیاز است که همراه خودتان ببرید.

درخواست جدا کردن حساب یارانه و طی کردن مراحل تغییر حساب سرپرست خانوار برای دریافت یارانه عمدتا به دلیل ازدواج، طلاق، تولد و یا فوت در خانواده‌ها اتفاق می‌افتد.

 

جدا کردن یارانه از والدین پس از ازدواج

نحوه تغییر شماره حساب سرپرست خانوار در میان افرادی که به تازگی ازدواج کرده‌اند به این صورت است که همسر به عنوان سرپرست خانوار باید به همراه اصل شناسنامه، اصل کارت ملی، اصل شناسنامه و اصل کارت ملی والدین زوج و اصل و کپی عقدنامه از طریق دفاتر پلیس۱۰+ تقاضای جدا کردن یارانه‌اش را از سرپرستی پدر و حساب او کند.

 

جدا کردن یارانه پس از طلاق

 افراد مطلقه نیز برای طی کردن مراحل تغییر حساب سرپرست خانوار برای دریافت یارانه، باید به همراه شناسنامه، کارت ملی، سند طلاق و کپی تمامی مدارک به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه و جهت درخواست سرپرستی جدید برای خودشان اقدام کنند. به این منظور متقاضی باید حساب یارانه جدایی برای خود در یکی از بانک‌ها ایجاد کند تا پرداخت یارانه از این پس به خود او انجام شود.

به علاوه زوج‌هایی که از یکدیگر جدا شده‌اند در صورت عدم توافق بر سر یارانه باید از طریق فرمانداری شهر خود اقدام کنند.

 

تغییر شماره حساب در صورت فوت سرپرست خانوار

نحوه تغییر شماره حساب سرپرست خانوار در صورت فوت سرپرست به این صورت است که باید مادر و فرزندان سرپرست فوت شده با اصل شناسنامه و کارت ملی، کپی مدارک شناسایی، کارت ملی سرپرست قبلی و گواهی فوت او به مراکز پلیس ۱۰+ مراجعه کرده و شماره حساب مادر را با سرپرست فوت شده تعویض کنند. البته در چنین شرایطی فرزند ارشد هم می‌تواند با طی کردن مراحل اعلام شده جایگزین سرپرست خانوار شود.

 

تغییر حساب یارانه خانوارهای بدسرپرست

نحوه تغییر شماره حساب سرپرست و انتقال یارانه در مورد خانوار های بدسرپرست هم توسط پلیس ۱۰+ انجام می‌گیرد. البته در این موارد و همینطور تغییر در کفالت، حضانت و … افراد باید ابتدا به مرکز فرمانداری استان مربوطه مراجعه و همراه با نامه رسمی فرمانداری به پلیس +۱۰ مراجعه کنند.

زمان مناسب برای تغییر حساب سرپرست

طی کردن مراحل تغییر حساب سرپرست خانوار برای دریافت یارانه بین یک تا دو ماه زمان می‌برد. توجه داشته باشید خانوار‌ها برای دریافت یارانه و از دست ندادن فرصت برای ماه بعد باید بین دهم تا بیستم هر ماه این موضوع را پیگیری کنند.

 

تاخیر در پرداخت یارانه

البته هستند افرادی که چند ماه از تقاضای جدا کردن یارانه آنها گذشته ولی هنوز مبلغی دریافت نکرده و پیگیری‌های آنها نیز از سوی سازمان هدفمندی به سرانجامی نرسیده است؛ همانطور که یارانه متولدین سال ۹۷ با تاخیر چند ماه واریز شد امکان واریز یارانه افرادی که اقدام به تغییر سرپرست خانوار خود کرده‌اند در آینده وجود دارد. البته در شرایطی که این خانوار‌ها قید واریز یارانه‌های معوق که از یک ماه تا چند ماه است را بزنند تا شاید بتوانند یارانه خود را جدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *