طرح ترافیک 98

اولین خبر از طرح ترافیک ۹۸ در رابطه با ترکیب هفت اقدام و پیشنهاد برای بهتر شدن نسخه طرح ترافیک سال ۹۷ است؛ که در صورت اجرایی شدن، طرح ترافیک ۹۸ نسخه‌ای بهتر در مقایسه با سال جاری خواهد بود. تعدادی از این پیشنهادهای طرح ترافیک ۹۸ کارشناسی بوده و برخی دیگر در مدیریت شهری طراحی‌شده است.

اینجا بخوانید: پرداخت جریمه طرح ترافیک

لغو طرح ترافیک زوج و فرد سال ۹۸

درحالی‌که انتظار می‌رفت سال ۹۸ محدوده‌ی طرح ترافیک تمامی مناطق تحت پوشش طرح زوج و فرد را نیز در بربگیرد، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که شاید در سال ۹۸ طرح زوج و فرد به‌طور کلی لغو شود.

طبق صحبت‌های رییس پلیس راهنمایی و رانندگی طرح لغو طرح ترافیک زوج و فرد سال ۹۸ پیشنهاد شهرداری تهران است. بر اساس این طرح فروش کارت شارژ جایگزین طرح ترافیک می‌شود. همچنین بر اساس این طرح، پیشنهادشده که طرح زوج و فرد پولی شود. البته در حال حاضر این طرح در مرحله بررسی است. چرا که هنوز ابهاماتی مثل مشخص نبودن میزان تقاضای سفر روزانه شهروندان، فشاری که به معابر پیرامونی زوج و فرد با پولی کردن این محدوده وارد می‌شود و … وجود دارد.

 معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری توضیح داده است: اخیرا مطالعات در خصوص طرح زوج و فرد نشان داده که طرح مذکور اشتباه بوده و در بلندمدت علاوه بر این‌که آلودگی هوا را کاهش نمی‌دهد، بلکه باعثمی‌شود مردم به سمت خرید خودروی ارزان‌قیمت اما با پلاک مخالف گرایش پیدا کنند؛ که این امر موجب افزایش آلودگی هوا می‌شود؛ بنابراین مطالعات ثابت کرده که برای کاهش آلودگی هوا لازم است طرح زوج و فرد لغو شود.

منبع: دیجیاتو

با تمام این تفاصیل آخرین پیشنهاد کارشناسان برای تکامل طرح ترافیک ۹۸ و طراحی نسخه بهتر برای اجرا در سال آینده، این است که باید همچون تجربه دیگر کشورهای موفق در زمینه وضع عوارض تردد، ارقام پیش‌بینی شده برای تردد در محدوده طرح ترافیک بر اساس تعداد دفعات تردد تعریف شود. به این ترتیب افرادی که در تمام ساعات اجرای طرح ترافیک در این محدوده پیمایش دارند، عوارض بیشتری نسبت به کسانی که پیمایش کمتری دارند خواهند پرداخت. همچنین خوب است نقشه محدوده طرح ترافیک با توجه به شرایط روز ترافیکی مورد بازبینی قرار گرفته و در صورت نیاز اصلاح شود.

اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *